Redakcja - Na Straży - Wędrówka - The Herald - Księgarnia i Czytelnia - Biblia Gdańska - Betania - Strona główna - Szukaj


Drukowanie Drukowanie
Drukuj Pytanie
Straż i Zwiastun Obecności Chrystusa
Biblioteka
 

KOŚCIÓŁ - Czy jest królewskim kapłaństwem już teraz?

Czy Kościół w ciele jest królewskim kapłaństwem?

Rozeznajemy że nie jesteśmy królewskim kapłaństwem w zupełnym znaczeniu tego słowa, ponieważ nie jesteśmy jeszcze pewni czy ostatecznie dojdziemy do tego kapłaństwa. Najprzód musimy uczynić nasze powołanie i wybranie pewnym.

Musi jeszcze być zadecydowanym, czy znajdziemy się w Małym Stadku, czy w Wielkim Gronie - czy będziemy kapłanami czy Lewitami - lub czy będziemy w ogóle godni życia. Ponieważ tedy sprawa ta jest w procesie decydowania i na pewno nie będzie ustalona aż przy naszej śmierci, wynika więc że nie jesteśmy w zupełnym znaczeniu tego słowa kapłanami, lecz kandydatami do tegoż kapłaństwa, a tymczasowo jesteśmy uznani za kapłanów. Tak samo, jak na przykład, moglibyśmy spotkać człowieka, który został nominowany na gubernatora. Dla komplementu moglibyśmy powiedzieć: Dzień dobry panie gubernatorze. On w rzeczywistości nie jest jeszcze gubernatorem. To będzie zadecydowane przy wyborach, lecz zanim on zostanie obranym, można go tak z grzeczności nazywać. Tak samo z nami. Mamy nadzieję, że nasze powołanie i wybranie uczynimy pewnym; że będziemy królewskim kapłaństwem w zupełności, a w pewnym znaczeniu jesteśmy teraz członkami ciała, przez to że otrzymaliśmy już spłodzenie z ducha i uznanie od Pana jako przedstawiciele Boży. W pewnym znaczeniu jest to także uznaniem naszego urzędu kapłańskiego; albowiem ci kapłani są owymi przedstawicielami. Przeto w jakim stopniu sprawujemy się jako przedstawiciele Boży, w takiej też mierze jesteśmy kapłanami Bożymi - w nowicjacie, a nie zupełnie w obrządku Melchizedekowym, jakimi będziemy gdy dostąpimy przemiany i staniemy się podobni Panu.

KPiO 1910; ang: 110