Redakcja - Na Straży - Wędrówka - The Herald - Księgarnia i Czytelnia - Biblia Gdańska - Betania - Strona główna - Szukaj


Drukowanie Drukowanie
Drukuj Pytanie
Straż i Zwiastun Obecności Chrystusa
Biblioteka
 

JEZUS - Czy mógłby żyć wiecznie jako człowiek?

Czy człowiek Jezus, przez swoje posłuszeństwo zakonowi w każdym szczególe, mógłby żyć wiecznie na niedoskonałej ziemi?

Gdyby Jezus, jako człowiek, nie poświęcił Swego życia, nie uczynił zupełnego ofiarowania Samego Siebie, okazanego przez Jego chrzest, to mógłby był posiąść wszystkie te prawa, jakie miał pierwszy Adam, ponieważ On był jedynym, któryby mógł zająć miejsce Adama. Przeto do czegokolwiek pierwszy człowiek miał prawo i mógł mieć pretensję, według Boskiej sprawiedliwości, Jezus mógłby mieć to wszystko, ponieważ On zajął miejsce pierwszego doskonałego człowieka. Co by to znaczyło? On byłby mógł powiedzieć: Ojcze, otóż jestem doskonałym, zamierzam zachowywać Twój zakon i też go zachowuję, a według tegoż zakonu mam prawo do wiecznego życia. To także znaczy, że mam prawo do rzeczy pięknych, wygodnych i przyjemnych. Adamowi Ty Ojcze dałeś doskonały ogród Eden, a wraz z tym wszystkie piękne rzeczy, więc i Ja teraz spodziewam się podobnych rzeczy, ponieważ zachowuję Twój zakon i w niczym go nie przekraczam.

Następnie byłoby to Boskim, że tak powiem, obowiązkiem - według Jego własnego prawa, czyli zarządzenia - przygotować jakieś odpowiednie miejsce, jakiś Raj dla Jezusa, aby On mógł tam mieć wszelkie wygody, ponieważ będąc doskonałym, On nie potrzebowałby podlegać tym niedoskonałym warunkom, jakim podlega grzeszny rodzaj. Jednakowoż nic podobnego nastąpić nie mogło, ponieważ, skoro tylko Jezus doszedł do dojrzałości męskiej, do trzydziestego roku życia, natychmiast stawił Swoje ciało ofiarą żywą. Wtedy On oddał wszelkie Swoje ziemskie prawa, wszystko, co mógłby legalnie żądać, On dobrowolnie złożył u nóg Swego Ojca, mówiąc: "Oto idę abym czynił wolę Twoją, o Boże!" wszystko co napisane jest w Księgach jestem gotów wypełnić - wszystko co w Piśmie Świętym jest obrazowo pokazane w baranku, w cielcu i w różnych innych ofiarach - jestem gotów czynić wolę Twoją aż na śmierć. W tym momencie On wyrzekł się wszystkich ziemskich praw i już więcej nie mógł ich uzyskać.

KPiO 1911; ang: 370