Redakcja - Na Straży - Wędrówka - The Herald - Księgarnia i Czytelnia - Biblia Gdańska - Betania - Strona główna - Szukaj


Drukowanie Drukowanie
Drukuj Pytanie
Straż i Zwiastun Obecności Chrystusa
Biblioteka
 

GROSZ - Co On Reprezentuje.

W przypowieści o groszu w Ew. Mateusza 20:2 czytamy: "Zmówiwszy się z robotnicami z grosza na dzień posłał je do winnicy swojej." Co reprezentuje grosz? Zaś w wierszu 6 czytamy: "Potem o jedenastej godzinie wyszedłszy, znalazł drugie, którzy stali próżnujący." Czy mamy rozumieć, że godzina jedenasta już przeminęła? I znowu wił tym wierszu pisze: "A wziąwszy, szemrali przeciwko gospodarzowi." Co to szemranie znaczy, lub reprezentuje?

Już kilkakrotnie sprawa ta była omawiana w "Watch Tower", lecz w krótkości przedstawię tę sprawę znowu. Możliwe, że niektórzy już zapomnieli, co było o tym pisane. Przypowieść ta jest jedną z trudnych do wyrozumienia w jej wszystkich zarysach, na przykład: Wypłata grosza zdaje się być z tej strony zasłony dlatego, że niektórzy co otrzymali zapłatę, szemrali, a zapewne, że z drugiej strony zasłony nie będzie nikt szemrał. Jeżeli ktoś jest usposobiony do szemrania, to zapewne, że nie znajdzie się po drugiej stronie. Zaplata grosza zapewne znaczy coś takiego, co stanie się w doczesnym życiu, przed przemianą Kościoła, przy końcu tego wieku. Wtedy grosz będzie dany przez "sprawcę domu" tym, którzy pracowali podczas żniwa. Jak się ostatecznie stanie, ja nie wiem. Wiecie dobrze, że po największej części prorocze przedstawienia, znajdujące się w Słowie Bożym, są trudne do zrozumienia w szczegółach, dopóki się nie wypełnią, a przynajmniej gdy są w procesie rozwoju, a zdaje mi się, że ta przypowieść wkrótce się wypełni. Mogę w tej sprawie nasunąć niektóre myśli. Wielkie dzieło uderzenia Jordanu, o ile mi się zdaje, jest przed nami i stanie się w następnych kilku latach i to do pewnego stopnia ma łączność z tą sprawą. Jak się to stanie, ja tego nie wiem, lecz się tego spodziewam - podobnie i wy. W swoim czasie to zobaczymy. Jest to przypowieść, a gdy się rozjaśni, będziemy wszyscy zadowoleni w naszych oczekiwaniach. Zatem chrońmy się od wszelkiego szemrania - ducha niezadowolenia i bądźmy wdzięcznymi za wszystkie przywileje nam udzielone i nie myślmy wcale, gdyby jakiej siostrze była dana sposobność służenia, aby z tego powodu szemrać, że i ona ma możność służenia.

KPiO 1916; ang: 530