Redakcja - Na Straży - Wędrówka - The Herald - Księgarnia i Czytelnia - Biblia Gdańska - Betania - Strona główna - Szukaj


Drukowanie Drukowanie
Drukuj Pytanie
Straż i Zwiastun Obecności Chrystusa
Biblioteka
 

DRZEWA - Literalne i symboliczne.

Czy drzewo żywota było literalne, czy symboliczne? Jeżeli literalne, oroszę o wytłumaczenie.

Nie widzę przyczyny dlaczego miałbym myśleć, że wąż nie był literalnym wężem, lub, że tam nie było literalnego ogrodu; albo że nasi pierwsi rodzice nie byli ludźmi, rzeczywistym mężczyzną i niewiastą; albo, że drzewa nie były rzeczywiste i nie rodziły rzeczywistych owoców. Tu nie drzewo było przyczyną grzechu, lecz akt nieposłuszeństwa. Gdyby pierwsi rodzice byli posłusznymi Bogu, to nauczyliby się najpierw sprawiedliwości, a następnie byliby przyprowadzeni do znajomości, czym jest grzech. Pan Bóg jednak dozwoliłby spróbowali własnej drogi, i najpierw popadli w grzech. Ludzkość, po 6,000 lat grzechu i złego, jakie było dozwolone, miała nauczyć się sprawiedliwości.

Ludzie najpierw zapoznali się ze złem, dobrego zaś nasączą się później. Gdyby pierwsi rodzice okazali się posłusznymi, to najpierw poznaliby dobro, a następnie, jako drugorzędną, czyli pośrednią zdobyliby znajomość, złego. Mówiąc inaczej, człowiek gdyby poznał sprawiedliwość, Pan Bóg wytłumaczyłby mu co to jest grzech, bez brania w nim udziału, podobnie jak można mieć pojęcie o pijaństwie nie będąc pijanym.

KPiO 1913; ang: 715