Redakcja - Na Straży - Wędrówka - The Herald - Księgarnia i Czytelnia - Biblia Gdańska - Betania - Strona główna - Szukaj


Drukowanie Drukowanie
Drukuj Pytanie
Straż i Zwiastun Obecności Chrystusa
Biblioteka
 

DROGA ŚWIĘTA - Czy będę zmuszeni postępować.

Jak będzie można uważać postępowanie po drodze świętej, jeżeli siła lub przymus będą w użyciu?

Dotąd Drogi świętej jeszcze nie mamy, przeto nikt po niej nie postępuje. Nikt nie może po niej postępować aż zostanie sporządzoną - otwartą. Takiej drogi nie może być prędzej, aż wielki Władca obejmie sprawy świata, obali obecny porządek rzeczy i ustanowi swoje Królestwo; wówczas będzie otwarta Droga święta. Sprawiedliwi będą po niej postępować.

Teraz mamy dwie drogi: Wąską i Szeroką. Wąska droga jest dla tych, co pragną postępować śladami Jezusa, jest to droga stroma, grudowata, przykra. Do postępowania po tej drodze nikt nie jest zmuszany, lecz jedynie ochotnicy, którzy pragną naśladować Jezusa, po niej postępują, inaczej postępowanie po niej nie byłoby Bogu przyjemne.

Wielkie Grono będzie przechodziło przez pewne doświadczenia, które je zmuszą do zadecydowania dla siebie, co ma wybrać, lecz nie będzie zmuszane do wykonywania swych obowiązków. Jest różnica, na przykład, zmusić kogoś, aby wszedł na okręt, lub spowodować okoliczności, ażeby sam zażądał tam się dostać. Czy mam się odwrócić od Pana, ażeby uniknąć ucisku, lub też przyjmę drogę Pańską? Nawet ci, co pod naporem przyjmą drogę Pańską, liczyć się będą zwycięzcami.

W przyszłym wieku, kiedy otwartą zostanie Droga Święta, przymus będzie użyty, by wszystkich przyprowadzić do znajomości Prawdy względem tego, co Bóg dla nich przygotował. - Wszelkie przestępstwa będą karane dla poprawy, lecz nie możemy wcale przypuszczać, aby ktokolwiek był zmuszony do postępowania po Drodze Świętej. Kto będzie po niej postępował, będzie musiał postępować z własnej ochoty, droga ta będzie prowadzić w górę. Pan Jezus wyraził, jakie jest życzenie Ojca Niebieskiego względem tych wszystkich, którym ma udzielić żywot wieczny. "Ojciec takowych szuka, którzy by Go chwalili... w duchu i w prawdzie." - Jan 4:24.

KPiO 1912; ang: 330