Redakcja - Na Straży - Wędrówka - The Herald - Księgarnia i Czytelnia - Biblia Gdańska - Betania - Strona główna - Szukaj


Drukowanie Drukowanie
Drukuj Pytanie
Straż i Zwiastun Obecności Chrystusa
Biblioteka
 

ARMIA - Kto stanowi armię Bożą?

Czy brat do pewnego stopnia zmienił swój pogląd odnośnie władzy, która ma stanowić Armię Bożą, od czasu ogłoszenia i wyjścia, czwartego tomu, który o tym przedmiocie traktuje? Czy to co jest powiedziane: "Robotnicy łączcie się, wy niemocie więcej do stracenia, jak tylko wasze więzy; lecz macie świat do zdobycia" nasuwa nam jaką mysi względem tej sprawy?

Nie, nie widzę przyczyny dlaczego miałbym zmienić mój pogląd, lecz nie utrzymuję, ażeby mój pogląd nie mógł być zmieniony; mamy takie samo prawo jak ktokolwiek inny na zmianę swych poglądów, lecz nie widzę tego potrzeby. Naszą myślą jest, że Pan Bóg za Swoją armię użyje miliony ludzi, co nie są świętymi a nawet nie będą wiedzieć, że oni Mu służą. W Piśmie Świętym czytamy, że gniew ludzki będzie chwalił Pana. Będą czynić to co się Bogu podoba i ani się będą spodziewać, że to czynią; podobnie Pan Bóg używa szatana i jego sługi w ciągu wieku Ewangelii, aby obracali kamienie, które mają wyszlifować Pańskie klejnoty. Szatanowi wydaje się, że nas kruszy na proch, lecz on tylko nadaje połysk klejnotom.

Co się tyczy drugiej części pytania względem łączenia się robotników, jak ja myślę, że to byłaby sugestia w tym względzie, to jest że Pan Bóg prawdopodobnie użyje wielkie masy ludu, które stanowić będą wielką armię Bożą. Z jednej strony zgromadzą się książęta ziemi, wodzowie przemysłu i naczelnicy finansów z tymi wszystkimi, których będą mogli zgromadzić na swoją stronę. Staś z drugiej strony stanie wielka armia niezadowolonych coś jak socjalizm, który twierdzi, że jest Boskim lekarstwem. Nie wątpimy w ich szczerość serca i intencji, lecz wątpimy czy będą zdolni przeprowadzić swoje plany, owszem ich szczere chęci w tym względzie nie powiodą się. Gdy dojdą do miejsca, gdzie będzie się im zdawać, że już będą mogli posiąść, wówczas przekonają się, że pieniądz nie dozwoli im przeprowadzić tego co chcą; ten stan ich tak rozgniewa, że zamiast uprawiać socjalizm, staną się anarchistami, wtedy Pan Bóg dozwoli, ażeby świat sprowadził na siebie zniszczenie. Dopiero po tym Pan Bóg wmiesza się w tę sprawę i mocą Swoją wyprowadzi pokój z chaosu i zamieszania i ustanowi Królestwo Swojego Syna i Jego Oblubienicy, małżonki Barankowej.

KPiO 1909; ang: 23