Redakcja - Na Straży - Wędrówka - The Herald - Księgarnia i Czytelnia - Biblia Gdańska - Betania - Strona główna - Szukaj


Drukowanie Drukowanie
Drukuj Pytanie
Straż i Zwiastun Obecności Chrystusa
Biblioteka
 

ANIOŁ - Myśleli, że św. Piotr był Aniołem.

Jakie jest brata, tłumaczenie tekstu Dz. Ap. 12:15. "A oni rzedli do niej: Szalejesz! Wszakże ona twierdziła, iż się tak rzecz ma. A oni rzedli: Anioł jego jest."

Pamiętacie okoliczności, jakie towarzyszyły temu. Piotr był zamknięty w więzieniu, z którego został wyprowadzony przez anioła, a następnie prowadzony przez pewien dystans, poczerń Piotr poszedł do domu w którym się modlono. To stało się wśród nocy i jeszcze się modlono, gdy Piotr zapukał do drzwi. Pamiętacie, że do drzwi podeszła dzieweczka imieniem Rode, a usłyszawszy głos Piotra, nie otworzyła zaraz lecz pobiegła oznajmić, że Piotr stoi u drzwi, wówczas odpowiedzieli: "To nie może być on". "Tak to on" - odpowiedziała dzieweczka. "W takim razie to musi być jego anioł". - Dlaczego mówili, że to musi być jego anioł? Drodzy przyjaciele, nie można powiedzieć, że oni byli natchnieni, gdy mówili, że to był jego anioł. Nie wiemy czy ktokolwiek z tych, co byli zgromadzeni na modlitwie owej nocy, żeby kto z nich był natchniony, więc ja nie uważałbym i nie przykładał większego znaczenia do tego, co oni mówili, jak i do tego co ktokolwiek z was by powiedział. Nasze informacje czerpiemy z tego, co powiedział nasz Pan, lub Apostołowie. Apostoł nic nie mówił, żeby był aniołem. Co oni zaś myśleli, gdy to mówili, to tylko możemy zgadywać - przypuszczać. Każdy ma zupełną swobodę przypuszczać co tylko chce. Lecz jeżeli chcecie wiedzieć, co ja przypuszczam, to mnie się zdaje, że mieli zwyczajne pojęcie; może być coś w rodzaju uosobienia się, lub coś podobnego. Na pewno nie wiem, co oni mieli na myśli. Zdaje mi się, że nikt o tym nie wie.

KPiO 1911; ang: 20