Na Straży 1983/4/05, str. 62
Poprzedni artykuł
Wstecz

Echa konwencji

Lublin, dnia 30.V.1983 r.

Umiłowani w Chrystusie Bracia i Siostry oraz wszyscy czytelnicy czasopisma „NA STRAŻY”!

Pragniemy podzielić się z Wami cząstką wspaniałych błogosławieństw, jakich byliśmy uczestnikami na jednodniowej uczcie duchowej, jaka odbyła się w dniu 29 maja 1983 r. w Lublinie.

Nasza konwencja zastała zorganizowana przez braci ze zboru w Lublinie w pięknej sali domu kultury „Kolejarz”.

Liczba uczestników konwencji wynosiła około 500 osób.

Bracia i siostry przybyli z różnych stron naszego kraju, aby słuchać dobrego Sława Bożego.

Wykładami usłużyło pięciu braci, którzy przez Słowo Boże zachęcali nas do naśladowania Chrystusa.

Pierwszym wykładem usłużył br. Szarkowicz Eugeniusz, na temat: „Syn człowieczy nie przyszedł, aby mu służono”. Brat nakreślił wielką służbę naszego Pana Jezusa dla ludzkości. Wskazał on na potrzebę naszego zaangażowania w służbie dla Pana, Prawdy i braci.

Następnym mówcą był br. Kołacz Zdzisław, który usłużył tematem: „Działalność ducha świętego”. Brat wnikliwie przedstawił znaczenie i różne przejawy działalności mocy Bożej i ducha Prawdy w życiu chrześcijanina, kładąc szczególny nacisk na potrzebę wypracowywania owoców ducha świętego, które są miłe przed obliczem Bożym.

Z kolei usłużył br. Grudzień Stefan, który obrał sobie temat: „Ostateczne trudne czasy”. Brat mówca scharakteryzował trudności czasów ostatecznych Wieku Ewangelii i zachęcał braci i siostry do większej gorliwości i pobożności dla przeciwstawienia się szkodliwym prądom niewiary i zaniku prawdziwej pobożności.

Po tym wykładzie nastąpiła przerwa obiadowa i choć w zaproszeniach było zaznaczane, że wyżywienie na konwencji winno być przez uczestników konwencji załatwione we własnym zakresie, jednakże miejsowi bracia i siostry przygotowali smaczne słodkie pieczywo i herbatę, aby zapewnić skromny dla tych, którzy być może nie zabrali ze sobą żadnego prowiantu. Wszyscy uczestnicy Konwencji z przyjemnością skorzystali z przygotowanego posiłku.

Po przerwie obiadowej wykładem usłużył br. Jakubowski Mieczysław na temat: „Wolność w Chrystusie”.

Brat naświetlił właściwe i niewłaściwe pojmowanie chrześcijańskiej wolności, zalecając potrzebnych wolnościowych reguł Ewangelii i apostołów w naszym codziennym życiu.

Ostatnim wykładem usłużył br. Sygnowski Józef, a temat został wzięty z Psalmu 117:1 – „Chwalcie Pana”.

Brat w swym wykładzie wskazał na właściwe chwalenie Boga w duchu i w prawdzie, wyjaśniając przy tym, że obecnie wszystkie narody jeszcze nie chwalą Pana.

Słowem pożegnalnym usłużył br. Ziemiński Adam, który przewodniczył na tej konwencji.

Znaczny wkład w ogólne zbudowanie braci miał również chór młodzieżowy z Krakowa, który niemal przed każdym wykładem wykonywał wspaniałe pieśni na chwałę Panu, umilając jednocześnie uczestnikom konwencji pięknym śpiewem bratnią społeczność.

Konwencja została zakończona pieśnią „Zostań z Bogiem aż się zejdziem znów”, Modlitwą Pańską i odśpiewaniem wersetu z Ew. Jana – „Albowiem tak Bóg umiłował świat”.

Uczestnicy konwencji wyrazili życzenie, aby doznanymi błogosławieństwami podzielić się ze wszystkimi czytelnikami naszego czasopisma błogosławieństwa Bożego.

Za uczestników konwencji
br. A. Z.

Włoszakowice, dnia 20.VI.1983 r.

Drodzy w Chrystusie Bracia i Siostry, a także wszyscy Czytelnicy naszego czasopisma „Na STRAŻY”!

Chcielibyśmy choć w telegraficznym skrócie podzielić się z wami doznaną radością i błogosławieństwami, jakich staliśmy się uczestnikami podczas dwudniowej uczty duchowej, jaka odbyła się w dniach 18-19 czerwca 1983 roku we Włoszakowicach, woj. leszczyńskie.

Na ucztę zgromadziło się około 130 braci i sióstr, a także znaczna część naszej młodzieży. Nie była to więc najliczniejsza społeczność bratnia, do jakich już przywykliśmy, jednakże mogliśmy zauważyć wielkie zadowolenie uczestników, co świadczy o przyjemnym duchu zbudowania, jaki nam towarzyszył.

Pierwszym wykładem ze Słowa Bożego usłużył br. Dymitr Kopak na temat „Sława Królestwa Bożego” (Psalm 145:10-13). Brat w przyjemnych słowach scharakteryzował przyszłe wspaniałe Królestwo Boże, które przez Chrystusa i Kościół zostanie ustanowione na całej ziemi.

Następnym mówcą był br. Adam Ziemiński, który usłużył tematem „Góra Pańskiego przemienienia”. Brat wykazał przez Słowo Boże znaczenie wizji Królestwa Chrystusowego, okazanej na górze przemienienia.

Z kolei w usłudze duchowej miejsce zajął br. Czesław Suchanek, który obrał sobie temat „Ofiary dnia pojednania” (3 Mojż. 9). Było to przypomnienie wielkich figuralnych ofiar dnia pojednania – ofiary cielca i kozła Pańskiego i znaczenie tychże na Wiek Ewangelii.

Po tym wykładzie nastąpiła przerwa obiadowa. Miejscowe siostry podjęły gości smacznymi posiłkami.

Po przerwie obiadowej Słowem Bożym usłużył br. Daniel Krawczyk na temat „Mieszkanie Boga”. Brat przypomniał nam, jaka odpowiedzialność spoczywa na nas ze względu na to, że mamy być mieszkaniem Bożym w duchu świętym, aby być przyjemnymi dziećmi Bożymi.

Ostatnim tematem pierwszego dnia usłużył br. Edward Szymański, mówiąc na tamat „Najzacniejszy między tysiącami”. Było to podkreślenie zacności naszego Pana Jezusa Chrystusa, a także napomnienie, abyśmy usiłowali dążyć do osiągnięcia przez nas zacności u pana.

W dniu 19.VI. wykładem usłużył br. Eugeniusz Szarkowicz pt. „Pobudowanie upadłego przybytku Dawidowego” (Dzieje Ap. 15:16). Był to perspektywiczny obraz restytucji cielesnego Izraela pod Nowym Przymierzem.

Następnie Słowem Bożym usłużył br. Grzegorz Kwaśnik na temat „Właściwy cel życia” (2 Kor. 5:10). Brat wskazał na wiele podstawowych elementów życia chrześcijanina, aby przez nie coraz bardziej podobać się Panu.

Kolejnym mówcą był br. Czesław Suchanek, który obrał temat: „Społeczność z Bogiem”. Brat wskazał na konieczność ustawicznego kontaktu barci i sióstr z Ojcem Niebieskim i Panem Jezusem Chrystusem.

Ostatnim wykładem usłużył br. Adam Ziemiński na temat „Zwycięstwa Dawida” (2 Sam. 5:17-25). Brat na podstawie życiorysu Dawida wskazał na potrzebę naszej zażyłej społeczności z Bogiem, co jest gwarancją uzyskania zupełnego zwycięstwa w Chrystusie Jezusie.

Należy dodać, że kilka młodych osób z naszej społeczności deklamowało wiersze o tematyce biblijnej, co niewątpliwie dodało atrakcyjności naszej miłej uczcie duchowej. Na twarzach uczestników można było dostrzec wielkie zadowolenie i niechęć do rozstania się.

Konwencja została zakończona odśpiewaniem pieśni nr 367, Modlitwą Pańską i wersetem z Ew. św. Jana 3:16.

Wszyscy uczestnicy uczty duchowej wyrazili pragnienie, aby podzielić się cząstką doznanych błogosławieństw ze wszystkimi czytelnikami pisma „Na Straży”.

Zamieszczamy więc tę cząstkę i życzymy Wam błogosławieństwa Bożego.

Za uczestników konwencji
br. A.Z.

Andrychów, dnia 20.VI.1983r.

Drodzy w Panu naszym Jezusie Chrystusie Bracia i Siostry, droga chrześcijańska młodzieży, drodzy Czytelnicy!

Z wielką radością pragniemy podzielić się z Wami wrażeniami z uczty duchowej, która miała miejsce w naszym mieście w dniu 15.V.1983r. I tym razem bracia i siostry przybyli dość licznie na nasze nabożeństwo, które odbyło się jak poprzednio w pięknej sali Zakładowego Domu Kultury.

Pogoda w tym dniu była słoneczna, co przyczyniło się do tego, że sala była zapełniona do ostatniego miejsca.

„Ucz mnie łaskawie zakonu twego” – oto werset z Psalmu 119, który był hasłem naszego nabożeństwa. Werset ten znajdował się także na pamiątkowym programie, jaki został wręczony uczestnikom konwencji.

Pierwszym wykładem podzielił się z nami br. Adam Ziemiński na temat: „Prorocy Starego Testamentu”. Temat ten był oparły na wersecie z 1 Piotra 11:9-41.

Drugim tematem usłużył tor. Edward Pietrzyk wg Ew. Jana 13:33, 14:16 pt.: „Pocieszyciele braci”.

Następny temat to: „Chrystusowy zakon wolności”, którym usłużył br. Daniel Kaleta, wg słów ap. Pawła z 1 Kor. 6:l2.

Po tym wykładzie nastąpiła przerwa obiadowa, którą braterstwo wykorzystali na posiłek cielesny, jak też na wspólne rozmowy.

Po przerwie obiadowej chór młodzieżowy odśpiewał kilka religijnych pieśni na cześć i chwałę naszego Stwórcy.

„Rola chrześcijanina we współczesnym świecie” – to ostatni temat, którym podzielił się z nami br. Mieczysław Jakubowski, na podstawie Ew. Mat. 6:14.

Uczta duchowa dobiegła końca. Wszyscy uczestnicy odnieśli duchowe wzbogacenie ze wspólnego spotkania i z przekazanych słów pocieszenia.

Bracia uczestnicy zostali pożegnani słowami ap. Pawła z 2 Kor. 13:11-13. Tej łaski Pana Jezusa Chrystusa, miłości Boga, jak również społeczności ducha świętego życzono wszystkim uczestnikom tej uczty, jak też tym, którzy nie mogli być obecni z nami i przesłali uczestnikom konwencji szczere i gorące pozdrowienia.

Po oficjalnym zakończeniu konwencji odbyła się projekcja przeźroczy „Jak wielki jest Bóg”, z której większość braci skorzystała.

Jesteśmy bardzo wdzięczni Najwyższemu Stwórcy za to, że mogliśmy urządzić dla drogich nam braci i sióstr taką przystań duchową.

Pragniemy też za pośrednictwem naszego czasopisma „Na Straży” złożyć podziękowanie kierownictwu Z. D. K.. jak również władzom miasta Andrychowa za wydanie nam zezwolenia na zorganizowanie nabożeństwa.

Życzeniem uczestników konwencji, jak również miejscowych braci było, aby wzmianka o tej uczcie duchowej została zamieszczona na łamach naszego czasopisma, co z przyjemnością czynimy.

Za uczestników konwencji: br. E.P.


Następny artykuł
Wstecz   Do góry