Na Straży 1962/4/12, str. 82
Poprzedni artykuł
Wstecz

Temu, kto pragnie czytać Biblię z pożytkiem

1. Nie czytaj Biblii dlatego tylko, aby posiąść wiele mądrości, lecz czytaj ją po to, aby stać się lepszym.

2. Jeżeli natrafisz na wiersze, których nie będziesz mógł zrozumieć lub które wzbudzają w tobie pewne wątpliwości, nie przejmuj się tym, lecz czytaj dalej. Co jest dla człowieka niezbędnym, o tym Biblia mówi w tak przystępny sposób, że każdy człowiek może zrozumieć. Miejsca zaś, których znaczenie jest dla ciebie niezrozumiałe, nie są tak ważne, abyś uparcie się przy nich zatrzymywał; wystrzegaj się tego.

3. Nie zapominaj, że księga ta jest tak napisana jak inne książki; – ona przebyła wprawdzie różne niedole, jakie są udziałem i innych książek, lecz w rzeczywistości jest ona księgą zupełnie odmienną. Biblia jest tym niebiańskim telefonem, którego Bóg używa do rozmowy ze szczerym sercem.

4. Jeżeli chcesz korzystać z Biblii, walcz z pychą, która oddala cię od Boga i ze złością, która odstręcza cię od braci. Gdy staniesz się łagodnym i dobrym, wtedy Bóg wypełni te obietnice, które wyrzekł tysiące lat temu i przez nie będzie mówił z tobą osobiście.

5. Jeżeli zapytasz: W jaki sposób mogą wiedzieć, że Bóg ze mną mówi? – Zawsze, gdy czytając Słowo Boże odczytujesz pragnienie silniejszej wiary i stania się posłusznym woli Bożej, raduj się, bo Bóg z tobą mówi. Gdy Bóg z nami rozmawia, to zawsze czyni to w tym celu, ażeby nam objaśnić z jednej strony, co On uczynił i co chce jeszcze dla nas uczynić, z drugiej zaś strony, co my powinniśmy uczynić dla Niego. Przy czytaniu każdej stronicy Biblii powstaje jedno i to samo pytanie: Czego możemy oczekiwać od Boga i czego On od nas oczekuje?

6. Dla tych, którzy pragną stać się pożytecznymi robotnikami na niwie Pańskiej, Biblia jest jak gdyby podręcznikiem. Tym, którzy nie troszczą się o to, by spełniać jej słowa, Biblia nic nie może powiedzieć. Kto unika realnej pracy, ten traci możność pojmowania Słowa Bożego.

7. Nie czytaj powierzchownie, nie zadając sobie trudu wnikania w każde słowo. Używaj całego twojego rozumu, czytaj niewiele, rozważając każde słowo; czytaj rozmawiając z Bogiem i czytaj powoli, żeby On miał czas ci odpowiadać. Z każdego słowa, które zrozumiałeś, wysnuj zasadę postępowania w swoim życiu i od tej chwili zacznij żyć według tej zasady. Wtedy przekonasz się, że słowo to będzie podobne dobremu nasieniu, które zapuściwszy korzenie głęboko w twoim sercu, urośnie przynosząc wiele owocu.

8. Gdy trafi ci się okazja przyłączyć się do braci, aby razem czytać Słowo Boże, uczyń to. Bóg lubi mówić do nas przez drugich i dla drugich. On odwraca się od pysznego, który szuka tylko samotności, tłumacząc się tym, że i w domu może sobie czytać Biblię i nie musi być koniecznie na nabożeństwie. Błogosławieństwo Boże spoczywa na tych, którzy pragną być członkami rodziny Bożej. Na Biblii opiera się żywy Kościół, członkowie którego dzielą się z drugimi swoimi doświadczeniami i tym sposobem wszyscy pomagają sobie wzajemnie, aby mogli lepiej rozumieć, co Bóg dla nas uczynił i czego oczekuje od każdego z nas.

Przedruk


Następny artykuł
Wstecz   Do góry